سرطان سینه در بستگان درجه اول چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

سرطان سینه

سرطان سینه ناشی از رشد و تقسیم غیرقابل کنترل، نامنظم و غیرطبیعی سلول های بدن در مجاری شیری (Ductal Carcinoma) یا غدد (Lobular Carcinoma) هستند. این رشد و تقسیم سلولی افسارگسیخته ابتدا باعث ایجاد غدد کوچک و ریز شده و با گسترش آن، غدد سرطانی بزرگ تر شده و قسمت های دیگر بدن را نیز درگیر می کنند.

با تشخیص به موقع، می توان سرطان را توسط بهترین جراح سرطان پستان درمان کرد. اما اگر سرطان به موقع تشخیص داده نشود، احتمال وقوع خطرات فراوانی افزایش می یابد. اولین نشانه ای که می توان به سرطان سینه پی برد، لمس توده در بافت سینه توسط خود فرد می باشد. غربالگری سرطان سینه نیز به تشخیص سریع این بیماری کمک می کند. که در ادامه به آنها می پردازیم.

 

علائم سرطان سینه

از علائم سرطان سینه می توان موارد زیر را نام برد:

 

غربالگری سرطان سینه

بسیاری از کشورهای جهان مثل انگلستان، تمام خانم هایی که بالای 50 سال سن دارند، هر سه سال یک بار از نظر سرطان پستان غربالگری می شوند و به همین دلیل آمار مرگ و میر ناشی از سرطان پستان به خاطر تشخیص زودهنگام سرطان به شدت کاهش پیدا کرده است.

علاوه بر سونوگرافی پستان و ماموگرافی پستان به عنوان مهمترین ابزار غربالگری، خود افراد با معاینات مرتب و شخصی خود، می توانند توده هایی را در پستان پیدا کرده و از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری کنند.

دیگر یافته های پزشکی
انجام اولین ماموگرافی در افراد عادی از چه سنی توصیه می شود؟
غربالگری سرطان سینه جهت تشخیص توده
غربالگری سرطان سینه جهت تشخیص توده

 

دستورالعمل پیشگیری از سرطان سینه

گروه هدف برنامه، زنان 20 تا 69 ساله می باشند که براساس روش غربالگری بایستی به شرح زیر پیگیری گردند:

 • از سن 20 تا 69 سالگی بایستی کلیه زنان به انجام خودآزمایی ماهانه پستان تشویق و ترغیب گردند.
 • از سن 20 تا 69 سالگی بایستی کلیه زنان جهت انجام معاینه بالینی سالانه پیگیری گردند.

معاینه توسط پزشک زن یا ماما، هر سال از سن 20 سالگی شروع و ضمن انجام آن، بایستی خودآزمایی پستان به فرد آموزش داده شود.

 • از سن 40 سالگی بایستی زنان برای انجام ماموگرافی پیگیری و ارجاع گردند. در سن 40 سالگی یک ماموگرافی پایه انجام و در صورت نبود مشکل، به فاصله هر دو سال تکرار می شود. در صورت وجود خطر، ماموگرافی سالانه بایستی تکرار شود.
 • پس از 69 سالگی نیازی به غربالگری نیست زیرا در سنین بالا رشد تومور بسیار کند است و تفاوتی در بقایای عمر بین توده هایی که با خودآزمایی پستان تشخیص داده می‌شود و توده هایی که با ماموگرافی تشخیص داده می شود وجود ندارد.
 • ماموگرافی در سنین 50 تا 60 سال با کاهش واضحی در مرگ و میر زنان به دلیل سرطان پستان همراه است. بنابراین پیگیری این گروه سنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • در سنین زیر 40 سال روش ترجیحی بررسی پستان در صورت شک بصورت بالینی، سونوگرافی است.
 • زنان در سنین قبل از یائسگی بهتر است پستان های خود را هر ماه 7 تا 10 روز پس از شروع دوره قاعدگی معاینه کنند. در زنان یائسه انتخاب یک تاریخ مشخص، روش مفیدی برای بخاطر آوردن زمان انجام ماهیانه خودآزمایی پستان می باشد. به زنان باید آموزش داد که هر گونه اختلال یا تغییر را به پزشک خود گزارش دهند. اگر معاینه پزشک تائید کننده یافته های بیمار نباشد، بایستی ماه بعد، معاینه بالینی را تکرار نمود.
دیگر یافته های پزشکی
پیگیری های بیماران سرطان پستان
ماموگرافی پستان در بانوان بالای 60 سال
ماموگرافی پستان در بانوان

 

” در صورت ابتلای یکی از نزدیکان درجه یک خانواده به سرطان پستان، انجام ماموگرافی از 5 سال زودتر از سن ابتلا فرد توصیه می شود خصوصاً در صورتی که ابتلا در اقوام، پایین تر از سن 40 بوده باشد بایستی 5 سال زودتر از آن سن شروع شود. “

 

پاسخ به سوالات متداول در مورد سرطان سینه و غربالگری آن

۱. معاینه سینه توسط خود فرد به چه صورتی است؟

همه بانوان باید معاینه پستان را یاد بگیرند. معاینه پستان شامل دو بخش مشاهده و لمس می باشد:

 • مشاهده سینه ها

روبروی آینه بنشینید. در ابتدا سینه ها را از نظر تقارن، فرورفتگی، شکل و ظاهر پوست در دو وضعیت (وضعیت نشسته و دست ها در کنار و سپس بالا بردن بازوها بالای سر) مشاهده کنید.

 • لمس بافت پستان

برای لمس می توان از دو روش دایره وار و نواری استفاده کرد. مهم این است که کل بافت سینه با هر دو دست و با نرمه نوک انگشتان در تمام جهات لمس شود. در صورت وجود هرگونه عدم تقارن یا لمس توده در سینه و ضخامت، تغییر پوست، فرورفتگی یا ترشح از نوک سینه و نیز درد سینه در اسرع وقت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

۲. عوامل خطر آفرین که نیاز به انجام غربالگری سرطان سینه را در بانوان افزایش می دهد شامل چه مواردی است؟

در صورت وجود هر یک از مشکلات و موارد زیر بهتر است تا حتما فورا با یک متخصص جهت انجام غربالگری سرطان سینه تماس حاصل نمایید. این موارد عبارتند از:

 • قاعدگی زودرس (قبل از 12 سال) و یا یائسگی دیررس (پس از 55 سال)
 • زایمان های دیرهنگام (پس از 30 سال) و زنانی که زایمان اول آنها بعد از این سن است
 • سن بالای 50 سال
 • هیپرپلازی آتیپیک بافت پستان در بیوپسی
 • وجود سابقه خانوادگی سرطان پستان به ویژه در بستگان درجه اول
 • جهش در ژن های BRCA-1 و BRCA-2
دیگر یافته های پزشکی
ماموگرافی و تشخیص سرطان پستان
سرطان سینه ارثی
سرطان سینه ارثی

 

۳. چه کسانی افراد پرخطر و در معرض سرطان سینه به حساب می آیند؟

 • شروع سرطان سینه در سن پایین در خانواده
 • وجود سرطان تخمدان یا لوله های رحمی در خویشاوندان
 • وجود سرطان سینه در بستگان مذکر
 • وجود حداقل سه نفر از اقوام نزدیک دچار سرطان سینه
 • وجود اقوام نزدیک با سرطان سینه دو طرفه
 • در برخی نژادهای خاص

 

سخن آخر

بانوان عزیز لطفا برای سلامتی خود اهمیت قایل شوید و در این زمینه آموزش، آگاهی و اطلاعات لازم را کسب کنید. معاینه پستان را جدی بگیرید و در صورتی که در معاینه سینه با هرمورد مشکوک مواجه شدید و یا هر یک از علائم و مشکلات سینه را داشتید در اسرع وقت به یک جراح و متخصص حاذق مراجعه و از مشاوره و راهنمایی پزشک کمک بگیرید.

 

 

 

جهت نوبت دهی، وقت مشاوره و ویزیت می توانید با شماره مطب جناب آقای دکتر عباس-علی بخشی جراح تیروئید، پستان و سرطان تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *