هشدار مهم در مورد علائم عفونت پستان

عفونت پستان

ماستیت (عفونت بافت پستان) باعث ایجاد درد، تورم، قرمزی و افزایش دمای پستان می ‌شود. شیوع عفونت پستان در دوران شیردهی و طی یک الی سه ماه پس از زایمان بیشتر است و زمانی اتفاق می افتد که باکتری‌ ها مخصوصاً از دهان نوزاد وارد مجاری شیری موجود در نوک پستان ‌شوند. اما این عفونت حتی ممکن است در زنانی که زایمان نداشته‌اند و یا حتی در دوران پس از یائسگی اتفاق بیافتد. علت دیگر عفونت، فرم نادری از سرطان به نام سرطان التهابی می‌باشد.

به طور کلی عفونت های پستان را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 • عفونت های پستان در دوران شیردهی
 • عفونت های پستان در دوران غیر شیردهی

عفونت های پستان ممکن است محدود به پستان باشند یا به دنبال یک بیماری عمومی در بدن، ظاهر شوند.

علائم عفونت پستان
علائم عفونت پستان

عفونت های پستان در دوران شیردهی

امروزه مصرف آنتی بیوتیک ها در هنگام زایمان، میزان بروز این عفونت را کاهش داده است، ولی با این حال هنوز هم بسیاری از مادران شیرده دچار این مشکل می شوند.

وجود شیر در پستان، محیط غذایی مناسبی برای رشد میکروب فراهم می کنند و به تدریج، تهاجم میکروب به قسمت های اطراف باعث گسترش بیماری در پستان می شود. در مراحل اولیه بیماری، عفونت محدود به قسمت کوچکی از پستان است ولی با پیشرفت بیماری، قسمت های دیگر پستان نیز درگیر می شوند. بنابراین حتی الامکان باید از بروز خراشهای نوک پستان جلوگیری کرد. شیر دادن صحیح به نوزاد می تواند از بروز این خراش ها جلوگیری کند. همچنین در صورت بروز این خراش ها، تخلیه مکرر پستان از شیر و رعایت بهداشت نوک پستان برای جلوگیری از عفونت پستان باید انجام شود.

مادران شیرده در دو مرحله از دوران شیردهی مستعد ابتلا به عفونت پستان هستند:

 • در طی ماه اول شیردهی بعد از اولین حاملگی:در این زمان به خاطر عدم آگاهی و تجربه ناکافی مادر، رعایت کمتر موراد بهداشتی و مراقبت های کافی از پستان، نوک پستان ها بیشتر در معرض صدمه هستند.
 • در زمان گرفتن کودک از شیر:در این دوران به خاطر تجمع بیشتر شیر در پستان ها و همچنین به خاطر وجود دندان در دهان کودک و صدمه به نوک پستان، امکان بروز عفونت افزایش می یابد.
دیگر یافته های پزشکی
سرطان سینه و علائم آن چیست؟

در عفونت پستان، قرمزی و تورم دردناک پستان اغلب با علائمی مثل تب همراه است. در مراحل اولیه تنها التهاب و قرمزی مختصری در پوست دیده می شود و در صورتی  که درمان صورت نگیرد، با پیشرفت بیماری آبسه تشکیل شده و پوست روی آن ممکن است حالت زخمی پیدا کند. در بیمارانی تحت درمان با آنتی بیوتیک ممکن است تنها توده ای قابل لمس باشد، بنابراین بیماری می تواند از نظر بالینی در سه مرحله باشد:

 • التهاب بافت نرم (سلولیت) بدون تجمع چرک: در این مرحله قرمزی مختصر روی پوست، حساسیت در لمس و درد در ناحیه پستان وجود دارد و پوست روی محدوده مبتلا کمی گرمتر از سایر نقاط لمس می شود.
 • مرحله بینابینی: در این مرحله بیمار تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفته است و علائم مرحله حاد بیماری فروکش کرده، ولی کاملاً بهبود نیافته است و ممکن است در این مرحله تنها یک توده لمس شود.
 • آبسه: در صورت عدم درمان و پیشرفت عفونت، حفره ای حاوی چرک تشکیل می شود که همان آبسه پستان است. در این حالت علائم پوستی واضح تر و درد شدیدتر است.

عفونت های پستان در دوران غیر شیردهی

این عفونت ها در مقایسه با عفونت های دوران شیردهی، در سنین بالاتری دیده می شوند و تنوع میکروبی نیز در آنها بیشتر است. عفونت های غیر شیردهی را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

 • عفونت های قسمت مرکزی و اطراف هاله پستان: این عفونت ها در خانم هایی که در سنین باروری هستند (45-15 سالگی) دیده می شوند و معمولاً به طور همزمان حاوی چند نوع میکروب هستند. کشیدن سیگار نقش مهمی در ایجاد این نوع عفونت پستان دارد.

  علائم عفونت پستان
  پرخطرترین علائم عفونت پستان

تظاهرات بیماری ممکن است به صورت موارد زیر باشد.

 • التهاب اطراف هاله پستان همراه یا بدون توده التهابی، یا به صورت آبسه
 • درد قسمت مرکزی پستان
 • توکشیدگی نوک پستان
 • ترشح از نوک پستان

آبسه های همراه با اینگونه عفونت ها تمایل بیشتری برای عود کردن دارند.

 • عفونت های قسمت محیطی پستان: این آبسه ها شیوع کمتری دارند و معمولاً به دنبال اتساع مجاری پستان در خانم های یائسه به صورت ناگهانی و بدون هیچ بیماری زمینه ای دیده می شوند.

همچنین آبسه های محیطی پستان در افراد دچار بیماری های زمینه ای مثل دیابت، مصرف دارو های کورتونی و نیز به دنبال ضربه دیده می شوند. در این آبسه ها عود شایع است و گاه نیاز به تخلیه  مکرر چرک وجود دارد.

عفونت پستان در افراد دچار نقص ایمنی

بروز آبسه پستان با تنوع میکروبی بالا در این افراد شایع است و ممکن است جزو اولین تظاهرات بیماری باشد. در این بیماران آبسه پستان به سرعت پیشرفت نموده ودر بعضی موارد می تواند منجر به مرگ بیمار شود. بنابراین وجود آبسه در غیر دوران شیردهی بررسی دقیق بیمار را ایجاب می کند.

آبسه های به دنبال اعمال جراحی سرطان پستان و رادیوتراپی

به طور متوسط این نوع آبسه حدود 5 ماه پس از درمان به علت فضای خالی بزرگ در محل نمونه برداری، وجود عفونت پستان قبل از انجام نمونه برداری و تجمع مایع در محل عمل ایجاد می شود.

آبسه های قارچی و ویروسی 

بعضی از قارچ ها می توانند باعث بروز عفونت در پستان شوند. علامت بالینی شایع به صورت بروز توده ای در پستان است که ممکن است با سرطان اشتباه شود. در خانم های با پستان های بزرگ و آویزان، گرفتاری قارچی در قسمت های زیرین پستان ایجاد شده است. همچنین التهاب پستان ها به دنبال بیماری های ویروسی نظیر اریون نیز دیده شده است که بصورت تورم دردناک پستان بروز می کند و علائم بیمار با بهبودی بیماری ویروسی فروکش می کند.

علائم هشدار دهنده عفونت پستان  

 • در صورت وجود علائم زیر باید به پزشک مراجعه شود.
 • احساس توده در پستان (دوران شیر دهی یا غیر دوران شیردهی)
 • ترشح غیرطبیعی از نوک پستان
 • درد پستان به صورتی که کار روزانه با مشکل روبرو شده
 • درد طول کشیده و غیر قابل وصف در سینه

 • در صورت مشاهده موارد زیر نیز به بیمارستان قسمت اورژانس مراجعه شود.
 • تب مقاوم بالاتر از ۳۸.۶ درجه سانتی گراد
 • تهوع و استفراغی که مانع از ماندن آنتی بیوتیک در معده‌ می شود
 • ترشح چرک از نوک سینه
 • گیجی و غش کردن یا سرگیجه

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پستان قبل از تشخیص بیماری علائمی شبیه عفونت پستان یا التهاب پستان داشتند که به غلط مدتی طولانی درمان آنتی بیوتیکی شده اند. لازم به ذکر است در صورت بروز هرگونه علائم التهابی پستان جهت تشخیص به موقع با بهترین جراح سرطان پستان و متخصص مشورت شود.

 

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *