روش های بازسازی و جراحی زیبایی سینه پس از جراحی سرطان پستان

سرطان سینه

سرطان سینه یکی از سرطان های رایج در میان خانم ها می باشد. از هر 9 نفر خانم در مراحل زندگی خود 1 نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. شنیدن نام سرطان و به دنبال آن پیامدهای منفی سرطان سینه که شامل برداشتن و بدشکلی های پستان می باشد، ترس و دلهره بسیاری را در خانم ها ایجاد می کند.

از این رو برخی از افراد در نهایت بعد از گذراندن دوره های درمان، مایل به بازگشت فرم و زیبایی ظاهری سینه ها هستند. بعد از پایان دوره های درمانی می توان از جراحی ترمیم سینه برای ایجاد ظاهر و فرم بهتر در آن استفاده کرد که در این صورت جراحان از روش های جراحی زیبایی پلاستیک برای ایجاد و فرم دهی مجدد به سینه استفاده می کنند.

سرطان سینه و جراحی ترمیم سینه
سرطان سینه و جراحی ترمیم سینه

 

جراحی بازسازی سینه پس از سرطان یا ترمیم سینه بعد سرطان

بازسازی سینه یکی از روش های درمانی ترمیم سینه های بیمار بعد از عمل ماستکتومی یا سرطان سینه توسط بهترین جراح سرطان پستان است. با انجام انواع جراحی بازسازی پستان می توان تا حدودی بسیاری از آسیب های ناشی از سرطان سینه را جبران کرد و بار دیگر احساس زنانگی و جذابیت را در این بانوان به ارمغان آورد. در این روش با پروتز سینه، یک پستان طبیعی برای فرد ساخته می شود.

 

” جراح سرطان سینه در زمان جراحی باید به خوبی دقت کند تا بافت سینه تا حد ممکن حفظ و امکان بازسازی آن وجود داشته باشد. اما در هر صورت موفق بودن درمان بیشترین اولویت را برای جراح خواهد داشت. “

 

دلیل انجام عمل بازسازی پستان

بازسازی پستان در بیماران مبتلا به سرطان پستان به دلایل متعددی انجام می شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • متقارن به نظر رسیدن سینه ها
 • ظاهر زیبای سینه ها از روی لباس
 • بهبود دائمی ظاهر پستان ها
 • افزایش اعتماد به نفس
جراحی بازسازی سینه پس از سرطان یا ترمیم سینه بعد سرطان
جراحی بازسازی سینه پس از سرطان یا ترمیم سینه بعد سرطان

 

روش های بازسازی پستان

برای بازسازی پستان پس از سرطان، بسته به بیمار و نظر پزشک 4 روش را می توان انتخاب و انجام داد:

 • استفاده از پروتز به تنهایی پس از بزرگ کردن پوست و عضله زیر آن با دستگاه
 • استفاده از عضلات پشت استخوان کتف و جایگزینی آن بجای پستان قطع شده
 • استفاده از عضلات جدار شکم که چربی فراوان هم رویشان دارند و نقص اندازه سینه را تامین می کنند.
 • تزریق چربی که اغلب در بیمارانی انجام می شود که بخشی از سینه حفظ شده است و برای قرینه سازی از چربی خود فرد استفاده می شود.

 

” در هر کدام از این روش ها، بیمار به دو مرحله جراحی بازسازی نیاز دارد تا هم سینه ها قرینه شوند و هم نوک سینه بازسازی شود. “

 

 • ترمیم سینه با پروتز

استفاده از پروتز در مواردی که فرد دچار کاهش حجم چشمگیری از سینه ها شده باشد مناسب است. برای بازسازی از پروتزهای مناسب استفاده می شود. اگر سایز سینه ها کوچک باشند می توان هر دو سینه را پروتز کرد و در نهایت هم نتیجه کار متقارن و زیباتر خواهد شد. اما در برخی از موارد ممکن است تنها نیاز به یک پروتز برای یک سینه باشد. در هر صورت جراح پستان با توجه به شرایط بیمار و وضعیت ظاهری سینه بهترین تصمیم را اتخاذ می کند تا بتواند نتیجه ای ایده آل ارائه نماید.

دیگر یافته های پزشکی
بازسازی اوليه در سرطان پستان (انكوپلاستی)
ترمیم سینه بعد از جراحی سرطان با پروتز
ترمیم سینه بعد از جراحی سرطان با پروتز

 

 • ترمیم سینه با عضلات شکم

ممکن است در شرایطی قفسه سینه بافت سالم و ایده آلی برای بازسازی سینه را در اختیار نداشته باشند. در چنین مواردی پروتز سینه به تنهایی کافی نیست و نیاز است که قفسه سینه به اندازه مورد نیاز و کافی مورد جراحی قرار بگیرد.

ترمیم سینه با عضلات شکم
ترمیم سینه با عضلات شکم

 

برای ایجاد فرم بهتر در قفسه سینه ممکن است جراح از قسمت های دیگر بدن که دارای عضلات کافی و ایده آل برای این قسمت است استفاده می کند. در چنین وضعیتی جراح بافت سالمی از محل های دیگر بدن برداشته و جهت پوشش دادن این قسمت از آن استفاده می کند. این عضلات معمولاً از قسمت های مانند شکم برداشته می شود، که فضای خالی قفس سینه که در جراحی برداشتن سینه ایجاد شده است را پر میکند. جراح سعی می کند که فرم سینه را در این جراحی بسیار طبیعی ایجاد و با ظرافت تمام پیوند عضله را انجام دهد.

دیگر یافته های پزشکی
خارش پستان نشانه چیست؟

عضلات صاف شکم برای این جراحی بسیار مناسب هستند و طی آن پوست عضله و بافت چربی از زیر شکم برداشته شده و به سینه منتقل می شود، تا فرم جدید در آن طراحی و انجام شود. این روش ترمیم پستان برای فردی که دچار آسیب تخلیه پستان شده است بسیار امیدوارکننده و خوشایند خواهد بود چرا که نتیجه آن نیز با موفقیت زیادی همراه است البته تکنیک و تبحر جراح برای انجام این عمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 • بازسازی سینه با تزریق چربی

روش دیگری که برای ایجاد فرم سینه بعد از تخلیه پستان مورد استفاده قرار می گیرد، تزریق چربی است. این روش در افرادی که دچار تخلیه و فرورفتگی سینه شده اند مناسب است و می‌توان فرم ایده آل و مناسبی را برای سینه آسیب دیده ایجاد نمود.

تزریق چربی برای بازسازی و زیبایی سینه
تزریق چربی برای بازسازی و زیبایی سینه

 

بازسازی سینه با تزریق چربی بسیار محبوب و بدون نیاز به جراحی های سنگین می باشد. اگر روش تزریق چربی انتخاب شود نیاز است که از قسمت هایی مانند شکم و پهلوها یا سایر نواحی بدن که امکان استخراج چربی را به جراح می دهد استفاده شود و بعد از آماده سازی چربی آن را به بخش هایی از قفسه سینه و سینه منتقل کرد. جراح در این روش مقدار بیشتری چربی از حد معمول تزریق می کند. چرا که معمولاً سلول های چربی توسط بدن جذب می شوند و بهترین حالت این است که مقدار بیشتری چربی تزریق شود تا بعد از جذب اندازه و فرم ایده‌آل حاصل گردد.

 

” در بازسازی سینه با تزریق چربی حتماً باید از چربی بدن خود بیمار استفاده شود و امکان تزریق چربی از بدن سایر افراد وجود ندارد. “

 

دیگر یافته های پزشکی
روش های تشخیص سرطان پستان

آمادگی قبل از جراحی بازسازی پستان

جزئیات و اطلاعات کامل که شامل مواردی از قبیل داروهای مصرفی، محل انجام جراحی، طول دوره نقاهت، عوارض احتمالی و طرح کلی درمان می باشد، قبل از جراحی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت؛ بیمار نیز باید قبل از جراحی:

 • مصرف سیگار را کنار بگذارد
 • مصرف داورها و مکمل های گیاهی و ویتامین ها را قطع کند
 • از فردی بخواهد تا روز جراحی او را همراهی کند


دوره نقاهت جراحی بازسازی پستان

بازسازی پستان، جراحی پیچیده و دشواری است و فرد بعد از جراحی باید چند روزی را در بیمارستان بستری باشد. ممکن است بیمار در طول دوره نقاهت با علائمی مانند موارد زیر رو به رو شود:

 • خستگی
 • کبودی و تورم سینه ها، به خصوص زمانی که فلپ پوستی انجام شده باشد.
 • محدود شدن دامنه حرکتی
 • در طول دوران نقاهت، داروهای مسکن از سوی پزشک تجویز می شود تا در صورت درد بیمار از آنها استفاده کند.
 • پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته از جراحی بازسازی سینه، فرد قادر به انجام کارها و فعالیت های خود می باشد.
 • انجام فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، ورزش و رابطه جنسی به مدت ۴ تا ۶ هفته ممنوع است.
 • رژیم غذایی خاصی بعد از عمل بازسازی پستان توصیه نمی شود.

 

سخن آخر

حفظ تعادل و تناسب اندام و باز گرداندن اعتماد به نفس پس از انجام جراحی بازسازی پستان احساس بهتری را در یک خانم پس از گذراندن دوره بیماری خود به همراه دارد. همچنین با مراجعه سالیانه به یک فوق تخصص جراحی سینه و انجام ماموگرافی پستان می توان نتایج به دست آمده از جراحی را حفظ کرد.

 

 

 

جهت نوبت دهی، وقت مشاوره و ویزیت می توانید با شماره مطب جناب آقای دکتر عباس-علی بخشی جراح تیروئید، پستان و سرطان تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *