بيماری پاژه چيست؟ و درمان قطعی آن

معرفی بیماری پاژه

بیماری پاژه در واقع یک نوع سرطان اولیه پستان است که نوک پستان را درگیر می کند و در برخی موارد با توموری در داخل نسج پستان نیز همراهی دارد. در نگاه اول بیماری پاژه مانند اگزما یا زخم یا عفونت قارچی نوک پستان می باشد که برای تشخیص دقیق تر باید به بهترین جراح سرطان پستان مراجعه شود.

عکس بیماری پاژه
عکس بیماری پاژه

بیماری پاژه سینه چیست؟

بیماری پاژه پستان (نوک پستان) در واقع نوع نادر و کمیابی از سرطان پستان  است نکته‌ای که در مورد این بیماری وجود دارد، این است که معمولاً در یک پستان اتفاق می‌افتد. این بیماری  ساختار نوک پستان  را تغییر می‌دهد و با احساس درد، سوزش و خارش همراه است. که تقریبا ۱ تا ۴ درصد از موارد سرطان پستان را شامل می شود. بیماری پاژه سینه (سرطان پوست نوک سینه) از نوک پستان شروع می شود و تا دایره تیره (آرئول یا هاله پستان) پوست اطراف نوک پستان گسترش می یابد.

بیماری پاژه سینه بیشتر در خانم های بالای ۵۰ سال رخ می دهد. بیشتر زنان مبتلا به بیماری پاژه سینه به سرطان سینه داکتال زمینه ای مبتلا هستند. این بیماری از نوک پستان آغاز می‌شود و این امکان وجود دارد که به سایر نواحی پستان نیز انتشار پیدا می کند.

هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص میزان شیوع بیماری پاژه پستان در دست نیست. با این حال، این بیماری بخش اندکی از کل موارد ابتلا به سرطان پستان را تشکیل می دهد و تنها چیزی بین یک الی چهار درصد از موارد سرطان پستان، بیماری پاژه تشخیص داده شده اند.

بیماری پاژه سینه به بیماری پاژه استخوان (یک بیماری استخوان متابولیکی) مربوط نمی شود.

چه عواملی ریسک ابتلا به بیماری پاژه پستان را افزایش می دهند؟

عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به بیماری پاژه پستان هنوز به طور دقیق شناسایی نشده اند. با این حال عوامل زیر به طور کلی سرطان سینه را افزایش می دهند:

 • سن بالای پنجاه سال
 • سابقه ابتلا به سرطان سینه و یا ناهنجاری های پستان
 • وجود افراد با سابقه سرطان پستان یا سرطان تخمدان در خانواده
 • وجود توده های ضخیم و منسجم در پستان ها
 • سابقه پرتودرمانی در ناحیه پستان ها
 • اضافه وزن بخصوص پس از دوران یائسگی
 • هورمون تراپی
 • سابقه سوء مصرف نوشیدنی های الکلی

 

دیگر یافته های پزشکی
انواع جراحی سرطان پستان

روش های تشخیص بیماری پاژه

ابتدا پزشک پستان  شما را معاینه می‌ کند. در این معاینه نوک پستان و اطراف آن به صورت کامل لمس و بررسی می‌شود. در صورت شک به بیماری پاژه تنها روش تشخیص بیماری پاژه پستان انجام بیوپسی یا نمونه برداری است.

 • بیوپسی (نمونه برداری)

بیوپسی نوعی آزمایش پزشکی است که به بافت ‌برداری، نمونه برداری و تکه‌برداری هم معروف است. با استفاده از این روش می‌توان به بیماری پاژه پی برد. بیوپسی به پزشک کمک می‌کند که با برداشتن بافت و نمونه‌های مایع برای آزمایش، به وجود سول‌های سرطانی پی ببرد.

 • بیوپسی پوست با ضخامت کامل

در این روش، باید بیوپسی از پوست انجام شود. در برخی از موارد، لایه نازکی از سطح فوقانی پوست برداشته می‌شود و در نوع دیگر، نمونه از لایه‌های فوقانی و زیرین گرفته می‌شود. برای تشخیص بیماری پاژه پستان معمولاً از هر دولایه بافت‌برداری می‌شود.

 • بیوپسی دقیق با سوزن (core needle biopsy)

در این روش، نمونه‌های بافتی با استفاده از یک سوزن توخالی برداشته می‌شود. این روش معمولاً مربوط به زمانی است که یک توده درون پستان احساس شود. برای هدایت سوزن به سمت تومور، از تصویربرداری خاصی استفاده می شود.

دیگر یافته های پزشکی
انواع سرطان پستان
بیوپسی دقیق با سوزن
بیوپسی دقیق با سوزن

گاهی برای حصول اطمینان در خصوص عدم وجود توده های بدخیم یا ناهنجاری دیگر ناحیه پستان، انجام آزمایشات زیر را نیز توصیه می شود:

 1. ماموگرافی

عکس حاصل از پستان یا ماموگرافی با استفاده از اشعه X به دست می‌آید. برای تهیه ماموگرام، پستان در یک صفحه مسطح قرار می‌گیرد. سپس صفحه دیگری روی پستان شما قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود که تصویر کامل و واضحی از فضای داخل پستان  تهیه شود.

 1. سونوگرافی

روش دیگری برای بررسی بیماری پاژه پستان سونوگرافی است. در این روش موج‌های صوتی به داخل پستان ارسال و تصویری ایجاد می‌کنند. در این روش، یک پروب روی پستان قرار می‌گیرد. وقتی پروب روی پستان باشد، صفحه نمایش اطلاعات لازم را نمایش می‌دهد.

روش سونوگرافی معمولا در هنگام مشاهده علائم بیماری پاژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این روش توده‌های موجود در پستان  هم بررسی می‌شود.

سونوگرافی سرطان سینه
سونوگرافی سرطان سینه
 1. MRI پستان

در صورتی که مبتلا به بیماری پاژه پستان  باشید، احتمالاً باید MRI پستان  بگیرید. وقتی سرطان در ماموگرام مشاهده نشود،MRI  سینه مسیری است که به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش به کمک یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی انجام می‌شود. این امواج و میدان، تشکیل تصویر می‌دهند.

درمان بیماری پاژه

تشخیص  بیماری پاژه براساس وسعت بیماری است اگر پاژه نیپل و پوست نواحی (آرئول) را داشته باشد و یا اگر توده ای داکتال کارسینوما وجود داشته باشد که حتی این موارد با ماموگرافی وMRI  در مرحله آخر تشخیص بیوپسی (نمونه برداری) قابل تشخیص است.

انتخاب نوع جراحی پستان در بیماری پاژه به وسعت بیماری بستگی دارد، اگر در تمام نواحی پستان این بیماری پخش شده باشد، جراح می تواند پستان آسیب دیده را  ماستکتومی کند که در این روش دیگر نیازی به رادیوتراپی نیست، در غیر این صورت نوک پستان (Nipple) و آرئول را مثل حالت مخروط تا عمق برمیدارد و بعد هم ترمیم و بازسازی صورت می­گیرد که به آن حفظ پستان (لامپکتومی) گفته می شود. در این نوع عمل رادیوتراپی حتما لازم است ولی دیگر شیمی درمانی نیازی نیست.

دیگر یافته های پزشکی
مقدمه ای بر بیماری های سینه (پستان)
عمل جراحی سرطان سینه
عمل جراحی سرطان سینه

 پیشگیری از بیماره پاژه سینه

باید تغییراتی را در نظر داشته باشید که ریسک سرطان سینه را در شما کاهش می دهد.:

 • مراقب تغییرات جدید در سینه های خود باشید. در صورتی که متوجه تغییرات جدید، توده ها و علائم غیر معمول در پستان ها شدید با پزشک تماس بگیرید. آگاهی از پستان نمی تواند از سرطان سینه جلوگیری کند اما می تواند به درک بهتر شما کمک کند.
 • مصرف الکل قطع شود و یا بسیار محدود شود.
 • اغلب روزهای هفته ورزش کنید، ورزش کردن به مدت سی دقیقه در روز می تواند بسیار موثر باشد.
 • هورمون درمانی در دوران پس ازیائسگی را محدود کنید، هورمون درمانی ترکیبی می تواند ریسک سرطان سینه را افزایش دهد. یا برای کاهش ریسک سرطان سینه از کمترین دوز موثر هورمون ها آن هم در بازه زمانی کوتاه استفاده کنید.
 • وزن خود را در محدوده سالمی نگاه دارید، اگر وزنشما مناسب است سعی کنید آن را حفظ کنید. می توانید تعداد کالری مصرفی در روز را کاهش دهید و به آرامی مقدار ورزش را افزایش دهید.
 • رژیم غذایی سالمی انتخاب کنید، رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با روغن زیتون و استفاده از مغزیجات می تواندریسک سرطان سینه را کاهش دهد. این رژیم غذایی بیشتر بر غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و مغزیجات تاکید دارد. استفاده از چربی های سالم مانند روغن زیتون، کره و ماهی به جای گوشت قرمز نیز در این رژیم وجود دارد.

 

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *