برداشتن غده تیروئید و سلامت بدن

برداشتن غده تیروئید

غده تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز در بدن است و در صورتیکه جراح غده تیروئید صلاح بداند این غده طی عمل جراحی برداشته خواهد شد. غده تیروئید در ناحیه جلوی گردن واقع شده است. هورمون های تیروئید بسیاری از فرآیند های شیمیایی را در بخش های مختلف بدن کنترل می کنند.

 

سرطان تیروئید در سنین جوانی و میانسالی شیوع دارد و در خانم ها شایع تر است. در اکثر مواقع این سرطان بطور کامل از بین می رود. خاصیت مهم سلول های سرطانی تیروئید که آن را از بقیه سرطان ها جدا می کند، این است که ید را بشدت جذب می کند.از مهم ترین علائم آن باد کردن جلوی گردن است .البته همیشه این علامت نشانه ی سرطان نیست و باید با روش های مختلف بررسی شود.

معمول ترین روش درمانی در این بیماری برداشتن کامل تیروئید و جراحی تیروئید می باشد، البته می توان با شیمی درمانی نیز (در موارد خاص) به درمان و یا کاهش علائم این سرطان پرداخت. سرطان یکی از دلایلی است که فرد به تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید) نیاز پیدا می کند. کم کاری تیروئید بزرگ شده (گواتر) ، ندول های تیروئید و یا پرکاری تیروئید از دیگر دلایل تیروئیدکتومی هستند.

انتخاب یک جراح تیروئید خوب

قبل از اینکه عجولانه تصمیم بگیرید، سعی کنید در بیمارستان و از افراد خبره درباره پزشک جراح تیروئید مورد نظرتان تحقیق کنید و از اینکه دقیقا حوزه ی تخصص او چیست (حتما تخصص غدد درون ریز باشد) و تا به حال عمل های جراحی که انجام داده است موفق آمیز بوده یا خیر و در کل از نتایج سالانه ی آنها با خبر شوید.

دیگر یافته های پزشکی
رژیم غذایی مناسب، راهی برای کنترل کم کاری تیروئید

 

آماده شدن برای عمل جراحی غده تیروئید

جراح ممکن است آزمایش های خاصی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و یا آسپیراسیون را به منظور به دست آوردن یک تصویر برای بررسی مکان دقیق غده تیروئیدتان در نظر بگیرد.از حدود یک هفته قبل از عمل جراحی شما باید مصرف هر گونه دارویی که منجر به لخته شدن خون می شود را قطع نمایید،

از جمله ی این نوع داروها آسپیرین و ایبوپروفن است. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد از شب قبل از عمل جراحی چیزی نخورید و ننوشید.اگر فرد مبتلا به سرطان نوع پیشرفته باشد، نیاز است از هفته های قبل مصرف برخی مواد غذایی را قطع نماید و از مواد غذایی حاوی ید بسیار پایین تغذیه کند.

افراد مبتلا به دیابت باید میزان قند خونشان تحت کنترل باشد و نیاز است که افراد سیگاری حداقل دو تا چهار هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنند.

چگونه غده تیروئید حذف می شود؟

عمل جراحی تیروئید می تواند نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد و یا می تواند به صورت سرپایی صورت بگیرد. این مسئله بستگی به نظر جراح و فرد بیمار و نوع بیماری اش دارد.عمل جراحی می تواند چهل و پنج دقیقه تا سه ساعت به طول بیانجامد. جراح بر روی یک چین از گردن

دیگر یافته های پزشکی
نشانه های اختلال در غده تیروئید

(محل بریدگی بعد از جراحی خیلی معلوم نباشد) یک برش افقی ایجاد می کند.پس از حذف غده ی تیروئید، محل برش بخیه زده شده و پانسمان می شود.

 

خطرات حذف غده تیروئید

دو عارضه ی اصلی برای هر گونه عمل جراحی وجود دارد: خونریزی و عفونت. این خطرات در عمل جراحی تیروئید بسیار کم است، زیرا تقریبا هیچ وقت گردن دچار عفونت نمی شود و از طرفی با ارتقاء علم پزشکی، فرایند پاکسازی ابزارها و …، خطر خون ریزی و عفونت به دو درصد کاهش پیدا کرده است.

این احتمال وجود دارد که بعد از عمل جراحی تیروئید، سطح کلسیم خون بسیار پایین بیاید (به خاطر آسیب به غده پاراتیروئید در حین جراحی که نزدیک تیروئید است) و یا ممکن است عصب هایی که صدای فرد را کنترل می کنند، آسیب ببینند. بسیاری از افراد پس از جراحی از این دو مشکل به طور موقت رنج می برند، اما مشکلات دائمی بسیار نادر است. مشکل دائمی شامل خشونت همیشگی صداست.

 

دوره ی نقاهت پس از عمل جراحی

انتظار می رود پس از عمل جراحی تا مدتی با گلودرد از خواب بیدار شوید. همچنین ممکن است دچار دردهایی در عضلات گردن گردید.در طول بیست و چهار ساعت اول پس از عمل جراحی توصیه می شود که از کیسه یخ به مدت پانزده دقیقه و سه بار در روز استفاده شود. استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن نیز توسط پزشک به بیمار توصیه خواهد شد.

دیگر یافته های پزشکی
تیروئید و بیماری های شایع آن

بهتر است تا سه تا چهار روز بعد از عمل، هیچ برنامه ای برای خود نچینید، جز خوابیدن و استراحت کردن در خانه! بهتر است حواستان به مصرف سر موقع مسکن ها باشد. اغلب پس از یک تا دو هفته به بهبودی خواهید رسید.

قبل و بعد برداشتن غده تیروئید
قبل و بعد از برداشتن غده تیروئید

زندگی پس از تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید)

اگر کل غده ی تیروئید حذف شود، نیاز به مصرف هورمون های مصنوعی تیروئید است، زیرا بدن دیگر قادر به تولید آن ها نخواهد بود. اگر قسمتی از غده ی تیروئید حذف شود، به تشخیص پزشک نیاز به مصرف قرص های کنترل کننده هورمون دارید.

از آنجا که هورمون های تیروئیدی تا مدت ها در بدن وجود دارد، فرد تا دو ماه پس از حذف تیروئیدش احساسی کاملا طبیعی دارد، اما به مرور انرژی اش کاهش می یابد تا جایی که فرد قادر به انجام کارهای روزمره و معمولی نیز نمی باشد. به همین خاطر پزشک برای بالا نگه داشتن سطح سوخت و ساز بدن و انرژی، دارو تجویز می کند.

 

در مورد جای زخم عمل جراحی نیز باید بگوییم که تقریبا بعد از دو ماه، فقط یک قرمزی جزئی باقی می ماند و پس از آن به مرور زمان از بین می رود.

 

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *