انواع غربالگری سرطان سینه

انواع غربالگری سرطان سینه

معاینه بالینی سینه

در این روش پزشک جراح سرطان سینه با دقت سینه و زیر بغل را به منظور شناسایی توده یا هر مورد غیر طبیعی در این نواحی معاینه می کند. همچنین در این روش خود شخص نیز میتواند خودش را مورد بررسی قرار دهد. نتایج حاصل از این روش برای کاهش مرگ ومیر ناشی از سرطان مشخص نیست و احتمال خطا در آن وجود دارد.

ماموگرافی

این روش متداول ترین روش غربالگری است. در ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس از سینه ها تصویربرداری می شود. در این آزمایش توده های بسیار کوچک و غیر قابل لمس شناسایی می شوند. در این روش سینه های فرد بین دو صفحه قرار می گیرند و فشرده میشوند این فشرده سازی باعث ایجاد تصویری بهتر می شود. فقط احتمال ایجاد درد و ناراحتی برای فرد می شود.
ماموگرافی در زمان بارداری و شیردهی به دلیل تراکم بافت سینه و بالابودن حساسیت به اشعه انجام نمی شود مگر اینکه فرد دارای علائم سرطان سینه باشد.

مواردی ممکن است توانایی تشخیص سرطان سینه در ماموگرافی را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله:

  • اندازه تومور
  • میزان تراکم بافت سینه ها
  • میزان توانایی شخص رادیولوژیست
افرادی که سرطان سینه در آنها از طریق ماموگرافی تشخیص داده می شود نسبت به کسانی که سزطان سینه در آنها تشخیص داده نمی شود، طول عمر بیشتری دارند.

استفاده از MRI

در MRI از اشعه ایکس استفاده نمی شود و از امواج مغناطیسی و رادیویی و کامپیوتر عکس هایی دقیق از داخل بدن فرد گرفته می شود.

از این روش در موارد زیر استفاده می شود:

• افرادی که در اعضای خانواده شان سابقه سرطان سینه وجود دارد.
• افرادی که دارای سندروم های ژنتیکی خاص هستند.
• ایجاد تغییرات در برخی ژن های فرد.

نتایج غربالگری سرطان سینه

در صورت شناسایی مورد خاصی پس از انجام غربالگری سینه باید آزمایشات تکمیلی برای شناسایی مرحله و میزان سرطان صورت گیرد و درمان فرد به صورت سریع انجام شود. درمان میتواند موضعی یا عمومی باشد که در درمان های موضعی میتوان به عمل جراحی و پرتو درمانی اشاره نمود و درمان های عمومی می تواند شامل، شیمی درمانی، هورمون درمانی و یا درمان بیولوژیک باشند.

 

جهت نوبت دهی، وقت مشاوره و ویزیت می توانید با شماره مطب جناب آقای دکتر عباس-علی بخشی جراح تیروئید، پستان و سرطان تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *