سونوگرافی ندول هیپو اکو

لمس توده ای در گردن و سونوگرافی ندول

 

سوال بیمار

خانم 50 ساله ای به دلیل لمس توده ای در گردن مراجعه می کنند،در سونوگرافی ندول هیپو اکو به قطر 2 سانتی متر در لوب چپ تیروئید مشاهده می شود. در بررسی سیتوپاتولوژیک Follicular lesion of undetermined significance گزارش می گردد، FNA پس از 2/5 ماه تکرار می شود و همان نتیجه (FLUS) به دست می آید. در بررسی آزمایشگاهی،سطح TSH سرم در مقادیر پایین نرمال (Low normal) می باشد،برای بیمار چه اقدامی توصیه می شود؟

پاسخ دکتر علی بخشی جراح سرطان تیروئید

اگر نتیجه بررسی سیتوپاتولوژیک ندول تیرویید، نئوپلاسم فولیکولار یا FLUS و سطح TSH در مقادیر پایین نرمال (Low normal) باشد، اسکن تیرویید توسط بهترین جراح تیروئید درخواست می شود. اگر ندول در اسکن، عملکردی (Functional) باشد، خوش خیم است و با سونوگرافی (12-24ماه بعد) پیگیری می گردد. در مواردی که ندول در اسکن، غیرعملکردی باشد، جراحی یا تست مولکولی اقدام بعدی است.

دیگر یافته های پزشکی
سرطان تیروئید

 

 

 

جهت ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۸۸۶۷۸۶۹۷

2 دیدگاه

  • عالي بود مطلب تیروئیدتون، من هشتاد درصد غده تيروييدم را جراحي كردم و ده ساله قرص لوكسين ميخورم نوسان وزن منو بيچاره كرده ايا راهي هست واسه كنترل وزن؟

  • سلام اقای دکتر وضعیتم را براتون میفرستم. اقای دکتر حدود ۵ روز که خیلی گردن درد بدی دارم و بدن درد شبیه انفولانزا اما علاعم سرما خوردگی هیچی ندارم ایا ربطی به تیروییدم داره؟ممنون از لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *