عوارض خطرناک کوچک کردن معده چیست؟

عوارض خطرناک کوچک کردن معده

امروزه کوچک کردن معده از طریق جراحی یکی از متداول ترین روش های کاهش وزن است اما پس از آن دیگر معده بیمار قادر به جذب ویتامین ها در بدن نمی شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کم تحرکی، چاقی یکی از معضلات جدی در سلامت افراد به شمار می رود و برای کاهش وزن روش های مختلفی از جمله جراحی و کوچک کردن معده است که عوارضی را به دنبال دارد.

ایران جزو کشورهای چاق دنیاست، یعنی چاقی دغدغه خیلی ها در زمانه ما محسوب می شود. خیلی از کسانی که دارای اضافه وزن زیاد هستند، به دنبال روش های آسان، سریع و موثر برای کاهش وزنشان می گردند.غافل از آن که هر شیوه لاغری غیر از رژیم غذایی اصولی و ورزش نرم و مداوم، خالی از عارضه نیست و حتی گاهی عوارض ناشی از کاهش وزن شدید در کوتاه مدت از طریق روش های متعدد لاغری می تواند سلامت شخص را به طور جدی به خطر بیندازد.

از دیگر خطرناک کوچک کردن معده

یکی از این روش های پر عارضه که خیلی از افراد چاق هم علاقه مندند آن را انجام دهند، عمل جراحی معده توسط جراح سرطان معده با هدف محدود کردن حجم معده یا جذب کمتر مواد غذایی است.
متخصصان گوارش تاکید می کنند این روش در لاغر شدن افرادی که بالای ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارند موثر است، اما به دلیل تاثیرات منفی در کاهش جذب ویتامین ها و املاح ضروری بدن و بروز کم خونی و اسهال خالی از خطر نیست.

دیگر یافته های پزشکی
پیشگیری از عوارض بعد از جراحی معده

عمل جراحی معده می تواند در کاهش وزن افرادی که بسیار چاق هستند تا ۷۰ درصد طی یک سال مفید باشد. اما مسأله اینجاست که این کاهش وزن اگر همراه با رژیم غذایی مناسب نباشد، برگشت پذیر خواهد بود.عمل جراحی معده با دو هدف اصلی یعنی کوچک کردن حجم معده و کاهش جذب مواد غذایی صورت می گیرد.

شماتیک اعضا معده

وقتی حجم معده کوچک می شود، فرد غذای کمتری میل می کند و به سیری می رسد. در روش دیگر این نوع جراحی ها هم بخشی از روده که مسئول جذب بسیاری از مواد غذایی، ویتامین ها و املاح است برداشته می شود تا مواد غذایی کمتری جذب شود.در روش اول جراحی ها، معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم می کنند و قسمت کوچک تر که معمولا حجمی معادل پنج تا ۱۰ درصد کل معده را دارد، مسوولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد و قسمت بزرگ تر معده به ترشح آنزیم های معمول می پردازد، اما غذا وارد آن نمی شود.

در روش دیگر قسمتی از روده که در جذب مواد غذایی نقش مهمی دارد، از مسیر خارج می شود. به این ترتیب فرد خیلی سریع تر از قبل احساس پرشدن معده و سیری خواهد داشت و مواد غذایی کمتری نیز توسط سیستم گوارش او جذب می شود.متخصصان گوارش تاکید می کنند عمل جراحی بای پس معده یک عمل جراحی سنگین و طولانی است که طی پنج ساعت بیهوشی انجام می شود.

چنین عملی به طور قطع خالی از عوارض حین عمل از جمله بیهوشی و احتمال وارد شدن آسیب به ارگان های داخل شکم مانند طحال، مری و روده ها نیست.هدف از عمل جراحی کوچک کردن معده برای جذب کمتر مواد غذایی است، در این روش ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچک تر که حجمی معادل 10 درصد کل معده را دارد را از کل معده جدا می کنیم.

دیگر یافته های پزشکی
روش های درمان سرطان معده

افرادی که مایل به جراحی معده هستند افرادی می باشند که همه راه های کاهش وزن از جمله رعایت رژیم های غذایی سخت را بارها امتحان کرده و به نتیجه ای نرسیدند و در اثر گرسنگی های طولانی مدت به دستگاه گوارش خود آسیب رسانده اند.در عمل جراحی بای پس معده،‌ قسمتی از روده که در جذب مواد غذایی نقش مهمی دارد از مسیر خارج می شود به این ترتیب فرد خیلی سریع تر از گذشته احساس پرشدن معده و سیری دارد.

از آنجا که در این روش 80 تا 100 درصد بیماران، اضافه وزن خود را از دست می دهند اما عوارض جبران ناپذیر آن تا آخر عمر همراه آنان باقی می ماند. یکی از عوامل این عمل سو جذب بعضی از ویتامین ها است که دیگر معده قادر نخواهد بود مانند گذشته جذب خوب و راحتی داشته باشد.

علاوه بر عوارض جذب نشدن مواد غذایی، ویتامین ها افرادی که چاقی بالای70 تا 80 کیلو دارند بعد از لاغری با مشکل افتادگی پوست شکم، بازوها، و عدم زیبایی نیز مواجه می شوند. با وجود درمان های متعدد برای لاغری اما با استفاده از رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن، و مصرف نکردن غذای فست فود می توان سلامتی و خوش اندام بودن بدن را تضمین کرد.

دیگر یافته های پزشکی
در صورت شک به سرطان معده چه اقداماتی لازم است؟

لاغری از طریق عمل بای‌پس معده درافرادی که نسبت شاخص توده بدنی نسبت به قدشان (BMI) بالای ۴۰ است، یعنی دچار چاقی مفرط هستند، توصیه می‌شود. این دسته از افراد بار‌ها رژیم‌های غذایی مختلف را تجربه کرده، اما قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده‌آل خود نشده‌اند و پس از پایان دوره رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه خود بازگشته‌اند. اکثر این افراد که در واقع بیمار محسوب می‌شوند، در یک دوره بحران روحی شدید به سر می‌برند و در چنین شرایطی عمل جراحی معده به آن‌ها توصیه می‌شود.

عوارض کوچیک کردن معده

 

البته گروه دیگری از افراد با شاخص توده بدنی ۳۵ تا ۴۰ که در اثر چاقی دچار عوارضی چون فشار خون، دیابت، کلسترول و بیماری‌های قلبی ـ عروقی شده‌اند و لاغری در آن‌ها به امری ضروری برای حفظ سلامتشان تبدیل شده است هم می‌توانند از این روش برای کاهش وزن بهره ببرند.

بای‌پس معده فقط برای چاقی مفرط

بجز افرادی که دارای اضافه وزن ریاد نیستند، دسته دیگری از افراد نیز هستند که هرگز نباید عمل بای‌پس معده انجام دهند.  کسانی که باردارند، دچار کم‌کاری تیروئید هستند یا سابقه زخم‌معده، زخم مری یا بیماری‌های التهابی لوله گوارش دارند، هرگز نباید عمل بای‌پس معده انجام دهند. همچنین کسانی که مشکلات انعقادی دارند یا به الکل و مواد مخدر معتاد هستند، گزینه مناسبی برای این نوع عمل جراحی محسوب نمی‌شوند.

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *