انواع سرطان تیروئید و نحوه تشخیص آن

سرطان تیروئید

در سنین جوانی و میانسالی شیوع دارد و در خانم‌ها شایع‌تر است. در اکثر مواقع این سرطان بطور کامل از بین می‌رود. خاصیت مهم سلول‌های سرطانی تیروئید که آنها را از بقیه سرطان‌ها جدا می‌کند، این است که ید را بشدت جذب می‌کند. بیشتر مردمی که دچار سرطان تیروئید می‌شوند هیچ عامل خطری ندارند از این رو پیشگیری در بیشتر موارد امکان‌پذیر نیست
 طبق آخرین آمار ۱۵۳۸ مورد سرطان تیروئید در ایران وجود دارد.

انواع سرطان تیروئید

سرطان پاپیلری تیروئید

این سرطان در سلول‌های فولیکولار آغاز شده و به کندی رشد می‌کند. در صورت تشخیص زودهنگام، بیش‌تر مبتلایان به سرطان تیروئید فولیکولار را می‌توان با موفقیت درمان کرد.

سرطان فولیکولار تیروئید

این نوع سرطان تیروئید در حدود ۱۵٪ کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد در حالی که نوع قبلی چیزی حدود ۷۵ درصد است.

سرطان مدولری تیروئید

این نوع سرطان در حدود ۳٪ کل موارد ابتلا به سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد. این سرطان در سلول‌های سی (C) موجود در تیروئید آغاز می‌شود.

سرطان تیروئید آناپلاستیک

این سرطان در سلول‌های فولیکولار موجود در تیروئید آغاز می‌شود. این سلول‌های سرطانی، اغلب به سرعت رشد و سرایت می‌کنند. مهار سرطان تیروئید آناپلاستیک بسیار دشوار است.

تشخیص سرطان تیروئید

بارزترین ویژگی آن احساس برآمدگی در گلوست. البته بزرگ شدن تیروئید می‌تواند در کنار سرطان دلایل بسیار زیاد دیگری نیز داشته باشد.

برای تشخیص قطعی بیماری از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

  • آزمایش خون
  • سونوگرافی از سلول‌های نمونه از برآمدگی
  • آزمایش ایزوتوپ
  • عکسبرداری از گلو

درمان سرطان تیروئید

معمول‌ترین روش درمان، عمل جراحی توسط بهترین جراح تیروئید است که در آن کل تیروئید برداشته می‌شود.
از شیمی‌درمانی برای درمان سرطان تیروئید آناپلاستیک استفاده می‌شود. گاهی از این روش برای کاهش علائم سرطان مدولاری یا دیگر انواع سرطان تیروئید نیز استفاده می‌شود.

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *