روش های تشخیص سرطان معده و انواع آن

روش های تشخیص سرطان معده و انواع آن

روش آندوسکوپی

چنانچه جراح سرطان معده احتمال دهد که بیمار به سرطان معده مبتلا شده است، معاینه‌ای را انجام می‌دهد که در صورت پیشرفته نبودن سرطان غالباً معمولی و شامل آندوسکوپی است. آندوسکوپ (درون‌بین) لوله‌ای بسیار باریک، انعطاف‌پذیر و مجهز به دوربینی کوچک است. پزشک آندوسکوپ را از راه دهان وارد مری می‌کند و سپس آن را به سمت معده و بخش ابتدایی روده کوچک هدایت می‌کند. آندوسکوپ از کانال‌های فیبر نوری تشکیل می‌شود که نور را از خود عبور می‌دهند و مشاهده داخل معده و بخش ابتدای روده کوچک را ممکن می‌سازند.

 

روش نمونه ‌برداری

نمونه کوچکی از بافت بخشی از بدن طی عمل نمونه‌برداری برای تایید تشخیص سرطان معده خارج می‌شود. سپس این نمونه با استفاده از میکروسکوپ برای بررسی سلول‌های غیرطبیعی آزمایش می‌شود.

 

ارزیابی میزان پیشرفت و انتشار سرطان

در صورت تأیید تشخیص ابتلا به سرطان، آزمایش‌های دیگری مانند رادیولوژی با کنتراست، باریم میل، سی.تی.اسکن، سونوگرافی معده یا لاپاروسکوپی برای ارزیابی میزان پیشرفت سرطان معده انجام می‌شود.

دیگر یافته های پزشکی
نقش تغذیه و دارو و روش های درمان سرطان معده

 

در صورت انتشار سرطان معده، سلول های سرطانی ممکن است در غدد لنفاوی مجاور، کبد، پانکراس، روده ها یا ارگان های دیگر یافت شوند.

 

پزشک ممکن است تست های زیر را برای تشخیص مناطق درگیر در خواست کند:

گرافی قفسه سینه

این تست انتشار سرطان به ریه ی بیمار را مشخص می کند.

 

CT اسکن

یک دستگاه اشعه ی X است که به یک کامپیوتر متصل می باشد و تصاویر دیجیتالی از ارگان های فرد می گیرد. برای این اسکن ممکن است یک ماده ی حاجب به فرد تزریق شود که این ماده مشاهده ی ارگان های داخلی را آسان تر می کند. تومور های موجود در کبد، پانکراس یا ارگان های دیگر بدن با این اسکن تشخیص داده می شوند.

سونوگرافی اندوسکوپیک

زشک لوله ای نازک حاوی اندوسکوپ را از طریق دهان وارد معده می کند. پروبی به انتهای آن متصل است که امواج صوتی تولید می کند و قابل شنیدن نیستند. این امواج به بافت داخل معده یا ارگان های دیگر اصابت می کند و در نتیجه ی آن تصاویری توسط کامپیوتر ساخته می شود که این تصاویر می توانند عمق نفوذ تومور در دیواره ی معده را نشان دهند. پزشک ممکن است با استفاده از سوزنی نازک نمونه برداری نیز انجام دهد.

دیگر یافته های پزشکی
روش های درمان سرطان معده

لاپاراسکوپی

پزشک برش کوچکی در شکم بیمار ایجاد می کند و از طریق آن لوله ی نازکی (لاپاروسکوپ) را به داخل شکم وی می فرستد. در صورت لزوم پزشک از نواحی مشکوک بیوپسی تهیه می کند.

برخی اوقات مرحله بندی تا زمانی که جراحی برای خارج کردن تومور و غدد لنفاوی اطراف انجام نشود، کامل نمی باشد.

سرطان معده در اکثر موارد از سلولی شروع می‌شود که روی لایه مخاطی داخلی معده قرار دارد؛ این نوع سرطان را آدنوکارسینوم معده می‌گویند.

همان‌طور که سلول‌های سرطانی تکثیر می‌شوند، پیشروی تومور در دیواره معده عمیق‌تر می‌شود و به مرور زمان از دیواره معده می‌گذرد و به اندام‌های مجاوری مانند پانکراس یا کبد می‌رسد.تومور گاهی رو به بالا (مری) و گاهی رو به پایین (روده کوچک) منتشر می‌شود.گاهی چند سلول از تومور جدا می‌شود و به درون جریان خون یا مجاری لنفاوی راه می‌یابد، سپس سرطان در غدد لنفاوی نزدیک یا در دیگر ناحیه‌های بدن منتشر می‌شود (متاستاز).

دیگر یافته های پزشکی
اولین قدم بعد از نشانه های سرطان معده چیست؟

 

در ادامه انواع سرطان معده ذکر می شود البته این موارد سرطان معده بسیار نادر می باشند:

  • لنفوم: این گونه از سرطان از بافت لنفاوی درون دیواره معده نشأت می‌گیرد.
  • سارکوم: این گونه از سرطان معده از عضله یا بافت همبند درون دیواره معده منشاء می‌گیرد.
  • سرطان کارسینوئید: این گونه از سرطان از سلول‌های داخل لایه مخاطی معده که مسئول تولید هورمون‌ها هستند نشأت می‌گیرد.

 

جهت ویزیت و ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب جناب دکتر علی بخشی تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *