فروزن سکشن حین جراحی تیروئید

فروزن سکشن-پاتولوژی فوری-حین عمل در جراحی تیروئید

بسیاری از موارد جراحی تیروئید که نمونه برداری قبل از عمل مشکوک گزارش شده است بهترین جراح تیروئید برای بررسی دقیق تر از پاتولوژی حین عمل استفاده می کند ولی بایستی در نظر داشت که پاتولوژی حین عمل جراحی تیروئید بیشتر در مواردی باارزش است که تومور مشکوک به پاپیلاری باشد و در تشخیص سرطان های فولیکولار و هرتل ناتوان است لذا بیمارانی که جواب نمونه برداری سوزنی قبل از عملشان فولیکولار نئوپلاسم یا هرتل سل نئوپلاسم یا SLUS و AUS می باشد بایستی بدانند که پاتولوژی حین عمل از دقت بالائی برخوردار نیست.

نکته مهمتر آنکه پاتولوژی حین عمل همواره درصدی از خطا را دارد. یعنی اینکه گاهاً جواب فوری خوش خیم گزارش می کنند در حالیکه جواب نهایی بدخیم است.

فروزن سکشن

 FS (Frozen Sectio) برای تشخیص بدخیمی های اعضا بدن از جمله تیروئید و جراحی تیروئید کاربرد دارد. هنوز در مورد ارزش تشخیصی  FS، موارد کاربرد، حساسیت، ویژگی و دقت آن در تشخیص ضایعات ندولر تیروئید اتفاق نظر وجود ندارد. در این مطالعه ارزش تشخیصی FS در مقایسه با نتیجه ی پاتولوژی Permanent مورد بررسی قرار گرفته است و در کنار آن نتایج FS با FNA (Fine Needle Aspiration) با موارد قطعی و مشکوک FNA مقایسه شده است.

فروزن سکشن حین جراحی تیروئید

 

دیگر یافته های پزشکی
پروگنوز سرطان ها چگونه محاسبه می شود؟

تشخیص قطعی بعضی از ندول های تیروئید

تشخیص قطعی بعضی از ندول های تیروئید از نظرخوشخیمی و بدخیمی به کمک آزمون های تشخیصی قبل از جراحی نظیر سونوگرافی، اسکن رادیو ایزوتوپ یا FNA به همین جهت این بیماران تیروئیدکتومی مقدور نیست. مسأله مهم این است که در صورت وجود گزارش سیتولوژی در نمونه برداری سوزنی (FNA) قبل از جراحی میتوان شیوه درمانی صحیحی را با توجه به نوع ضایعه و با استفاده از امکانات و روش های موجود برای بیمار انتخاب کرد تا از تیروئیدکتومی توتال و عوارض ناشی از آن در از روش های تشخیصی موارد غیر لازم جلوگیری گردد.

حین جراحی متداول که امروزه در اکثر بیمارستان های مجهز استفاده می شود، روش فروزن سکشن است به علت سرعت و اعتبار تشخیصی بالا، روشی پرهزینه است. انجام این روش به حضور تکنسین و پاتولوژیست مجربی در زمینه FS و هماهنگی قبلی جهت آماده سازی دستگاه نیاز دارد و در نتیجه کمی دشوار است.

دیگر یافته های پزشکی
آیا ارتباطی بین سرطان تیروئید و سرطان پستان وجود دارد؟

 

 

جهت نوبت دهی، وقت مشاوره و ویزیت می توانید با شماره مطب جناب آقای دکتر عباس-علی بخشی جراح تیروئید، پستان و سرطان تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۴۴

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *