فروزن سکشن حین جراحی تیروئید

فروزن سکشن-پاتولوژی فوری-حین عمل در جراحی تیروئید

بسیاری از موارد جراحی تیروئید که نمونه برداری قبل از عمل مشکوک گزارش شده است بهترین جراح تیروئید برای بررسی دقیق تر از پاتولوژی حین عمل استفاده می کند ولی بایستی در نظر داشت که پاتولوژی حین عمل جراحی تیروئید بیشتر در مواردی باارزش است که تومور مشکوک به پاپیلاری باشد و در تشخیص سرطان های فولیکولار و هرتل ناتوان است لذا بیمارانی که جواب نمونه برداری سوزنی قبل از عملشان فولیکولار نئوپلاسم یا هرتل سل نئوپلاسم یا SLUS و AUS می باشد بایستی بدانند که پاتولوژی حین عمل از دقت بالائی برخوردار نیست.

نکته مهمتر آنکه پاتولوژی حین عمل همواره درصدی از خطا را دارد. یعنی اینکه گاهاً جواب فوری خوش خیم گزارش می کنند در حالیکه جواب نهایی بدخیم است.

فروزن سکشن

 FS (Frozen Sectio) برای تشخيص بدخيمي هاي اعضا بدن از جمله تيروئيد و جراحی تیروئید کاربرد دارد. هنوز در مورد ارزش تشخيصي  FS، موارد کاربرد، حساسيت، ويژگي و دقت آن در تشخيص ضايعات ندولر تيروئيد اتفاق نظر وجود ندارد. در اين مطالعه ارزش تشخيصي FS در مقايسه با نتيجه ي پاتولوژي Permanent مورد بررسي قرار گرفته است و در کنار آن نتايج FS با FNA (Fine Needle Aspiration) با موارد قطعي و مشکوک FNA مقايسه شده است.

فروزن سکشن حین جراحی تیروئید

تشخيص قطعي بعضي از ندول هاي تيروئيد

تشخيص قطعي بعضي از ندولهاي تيروئيد از نظرخوشخيمي و بدخيمي به كمك آزمونهاي تشخيصي قبل از جراحي نظير سونوگرافي، اسكن راديو ايزوتوپ يا FNA به همين جهت اين بيماران تيروئيدكتومي مقدور نيست. ميگردند. مسألة مهم اين است كه در صورت وجود گزارش سيتولوژي در نمونهبرداري سوزني (FNA ،(قبل از جراحي ميتوان شيوة درماني صحيحي را با توجه به نوع ضايعه و با استفاده از امكانات و روشهاي موجود براي بيمار انتخاب كرد تا از تيروئيدكتومي توتال و عوارض ناشي از آن در از روشهاي تشخيصي موارد غير لازم جلوگيري گردد.

دیگر یافته های پزشکی
انواع روش های جراحی تيروئيد توسط جراح تیروئید خوب

حين جراحي متداول كه امروزه در اكثر بيمارستانهاي مجهز كه با وجود استفاده ميشود، روش فروزن سكشن است سرعت و اعتبار تشخيصي بالا، روشي پرهزينه است. انجام اين روش به حضور تكنسين و پاتولوژيست مجربي در زمينة FS و هماهنگي قبلي جهت آمادهسازي دستگاه نياز دارد و در نتيجه دشوار است.

 

جهت ارتباط بیشتر میتوانید با شماره مطب تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۶۶۱۲۶۰۶۵

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *